Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala společnost Airbus k vývoji a výrobě přistávacího modulu pro misi roveru ExoMars Rosalind Franklinová. Tuto ambiciózní průzkumnou misi plánuje ESA na rok 2028, přičemž jejím úkolem bude pátrat po stopách minulého či současného života na Marsu.
Technické týmy společnosti Airbus ve Velké Británii vyvinou mechanické, termoregulační a pohonné systémy pro přistávací modul, který v roce 2030 zajistí bezpečné přistání na povrchu Marsu.
Vyvinuta bude přistávací konstrukce, robustní pohonný systém pro závěrečnou fázi brzdicího manévru a podvozek, který modul stabilizuje po dosažení povrchu.

Rover Rosalind Franklinová bude prvním, který má vrtat do hloubky až dvou metrů pod povrch Marsu. Získá tak vzorky, které jsou chráněné před zářením na povrchu a extrémními teplotami.
Mise také poslouží pro demonstrování klíčových technologií, které Evropa potřebuje ovládnout pro budoucí planetární průzkumné mise.
Mezi ně patří bezpečné přistání na planetě, pohyb na jejím povrchu nebo autonomní analýza vzorků.
Dosednutí na povrch Marsu je jednou z nejkritičtějších výzev mise. Od vstupu do atmosféry až do okamžiku kontaktu s povrchem uplyne zhruba šest minut.
Systém padáků a brzdicích raket zpomalí přistávací modul nejprve na rychlost 45 m/s a následně na méně než 3 m/s před dosednutím. Z protilehlých stran modulu se vyklopí dvě rampy, což nabídne roveru více možností dosažení povrchu. Vybrat si tak bude moci bezpečnější cestu.
Rover by měl dosednout na Marsu v roce 2030, aby se vyhnul přistání v období globálních prachových bouří na planetě.
Airbus navrhl a postavil rover Rosalind Franklinová v biologicky čisté místnosti ve Stevenage (Velká Británie) a dodal jej firmě Thales Alenia Space ve Francii v roce 2019. ESA původně plánovala start na rok 2022, ale odložila jej kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Zásluhou mimořádného úsilí dokázala ESA, její členské státy a evropský průmysl změnit misi s novými vazbami a partnerstvími.
ESA, evropský průmysl a NASA pokračují v práci při údržbě a modernizaci roveru Rosalind Franklinová, aby byl připravený na plánovaný start v roce 2028 na palubě americké rakety.
Mimo jiné to zahrnuje instalaci radioizotopových vyhřívačů, které budou udržovat elektroniku a další citlivé prvky roveru v teple. Dále jde o vývoj nového softwarového režimu, který roveru dovolí záhy po přistání rychlý přechod do autonomního režimu.
„Dostat rover Rosalind Franklinová na povrchu Marsu představuje obrovskou mezinárodní výzvu a vyvrcholení více než dvaceti let práce. Mise zvýší kosmické know-how ve Velké Británii, stejně jako výrazně posune naše kolektivní znalosti o Sluneční soustavě,“ uvádí ředitelka společnosti Airbus Defence and Space ve Velké Británii Kata Escottová.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).