Sledujte vypuštění teleskopu Euclid živě

Sdílet:


ESA bude vysílat živě start kosmického teleskopu Euclid, který má za úkol zkoumat temný vesmír. K vypuštění na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX se připravuje v sobotu 1. července v 11:11 h místního času (17:11 h středoevropského času). Záložním termínem startu je pak neděle 2. července 2023.

Živý přenos začne 1. července v 16:30 h. Nalaďte si přímo ESA Web TV nebo start sledujte skrze živý stream na ESA Youtube: 16:30 až 18:10 program ke startu.

Klíčové milníky

V den startu proběhnou následující klíčové milníky, které budou pokryté v živém vysílání nebo na sociálních médiích ESA.

17:11 h – start mise Euclid na raketě Falcon 9 (SpaceX)

17:53 h – oddělení observatoře Euclid od rakety Falcon 9

17:57 h – první příležitost k zachycení signálu observatoře Euclid

Časy jsou platné v případě startu 1. července, přičemž se v konečném důsledku mohou o několik minut odlišovat.

Tisková zpráva

ESA vydá v případě úspěšného startu mise Euclid tiskovou zprávu poté, co bude zachycený signál observatoře. Tedy přibližně v 17:57 h.

Po vypuštění

Po startu se observatoř Euclid vydá do Lagrangeova bodu L2 v soustavě Země-Slunce. Následně vstoupí na orbitu kolem tohoto bodu, který se nachází zhruba 1,5 miliónu kilometrů od Země ve směru od Slunce. Jakmile se sem dostane, začnou letoví operátoři ověřovat funkčnost všech systémů teleskopu. Ve stejné době se z observatoře odpaří zbytková vlhkost a bude možné zapnout vědecké přístroje. Euclid následně projde několika kalibracemi a testy, než bude připravený k zahájení vědeckých pozorování. První data získá teleskop Euclid zhruba tři měsíce po startu.

Oživování teleskopu Euclid lze sledovat na twitteru na @ESA_Euclid nebo na webových stránkách www.esa.int/Euclid

O misi Euclid

Mise ESA Euclid je navržená k průzkumu složení a vývoje temné části vesmíru. Kosmický teleskop vytvoří největší a nejpřesnější trojrozměrnou mapu vesmíru napříč prostorem a časem pozorováním miliard galaxií až do vzdálenosti deseti miliard světelných let, a to na ploše odpovídající jedné třetině oblohy. Mise Euclid bude zkoumat, kterak se vesmír rozpínal a kterak jsou obří struktury rozmístěné v prostoru a čase. Tím odhalí mnohé o roli gravitace a původu temné energie a temné hmoty.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky