Sonda ESA JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) pořídila první snímky svou monitorovací kamerou, na nichž je zachycena část sondy s planetou Zemí v pozadí.
Mise odstartovala na palubě rakety Ariane 5 z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) v pátek 14. dubna ve 14.14 h středoevropského času. Snímky pořízené monitorovací kamerou pak vznikly v následujících hodinách.
Sonda JUICE nese dvě monitorovací kamery. Jejich úkolem je monitorovat vyklápění a rozkládání jednotlivých systémů, které byly složené během startu. Záběry mají rozlišení 1024 x 1024 pixelů. Zobrazované snímky jsou lehce upravené předběžným vyladěním barev.
Pro pořízení snímků Jupitera a jeho ledových měsíců ve vysokém rozlišení po příletu k cíli v roce 2031 bude využívána dedikovaná vědecká kamera.
Monitorovací kamera JMC1 (JUICE Monitoring Camera 1) se nachází na přední části sondy a je nasměrována úhlopříčně tak, aby ve svém záběru viděla část jednoho z panelů slunečních baterií. Později spatří i vyklopené antény.
Monitorovací kamera JMC2 (Juice Monitoring Camera 2) je na horní části sondy, přičemž je natočena tak, aby mohla sledovat několikastupňové rozkládání 16 metrů dlouhé antény RIME (Radar for Icy Moons Exploration). RIME je radar schopný proniknout ledem, takže bude využívaný pro studium podpovrchových struktur na velkých měsících planety Jupiter.
Anténa RIME je v současné době ve složené konfiguraci. V následujících dnech se bude postupně rozkládat. Snímky z kamery JMC2 mají zdokumentovat kompletní rozložení.
Monitorovací kamery budou aktivní i během různých operací mise, jako jsou gravitační manévry u Měsíce, Země a Venuše během cesty k Jupiteru.
O misi Juice
Sonda ESA JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) je nejnovější odvážnou misí lidstva do vnější části Sluneční soustavy. Bude provádět detailní průzkum plynného obra Jupitera a jeho tří velkých měsíců s oceány, kterými jsou Ganymedes, Callisto a Europa. Tato ambiciózní mise bude charakterizovat měsíc celou řadu silných přístrojů pro dálkový průzkum, geofyzikální charakteristiku a pro přímá měření. Ty nám pomohou získat nové informace o těchto zvláštních místech s hlavním důrazem na jejich schopnost být v minulosti či současnosti pohostinnými pro život. Sonda JUICE bude monitorovat komplexní magnetické, radiační a plazmové prostředí planety Jupiter do nebývalé hloubky, stejně jako bude studovat jejich interakci s jednotlivými měsíci. Jupiterův systém bude sledovaný i jako model podobných systémů plynných gigantů napříč vesmírem.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).