Za pouhé tři dny se studentský experiment OSCAR-QUBE vydá z Kennedyho kosmického střediska NASA na cestu k Mezinárodní kosmické stanici (International Space Station, ISS).
OSCAR-QUBE je zkratka z „Optical Sensors based on CARbon materials: QUantum BElgium“ (Optické senzory založené na uhlíkových materiálech – Quantum Belgie). Jde o vědecký experiment navržený, postavený a provozovaný studenty z belgické Hasselt University.
Jde o ambiciózní experiment, který využívá kvantovou technologii k provádění extrémně rychlých a přesných měření zemského magnetického pole. Získaná data využije tým k vytvoření mapy globálního magnetického pole ve vysokém rozlišení.
K této události přitom studenti směřují od roku 2020, kdy je Vzdělávací kancelář ESA vybrala v programu „Orbit Your Thesis!“ Účastnické týmy dostaly životní příležitost navrhnout a postavit skutečný experiment, který bude umístěný na palubu zařízení ICE Cubes na ISS. Tím získají neskutečný vzdělávací zážitek na startu své budoucí profesní dráhy v kosmickém sektoru.
„Start k ISS představuje něco neuvěřitelného. Cítíš se neskutečně hrdý na to, co jsi dosáhl ty a tvůj tým,“ uvedl jeden z členů týmu OSCAR QUBE na otázku, jaké má pocity z nadcházejícího startu.
Tým OSCAR QUBE řídil návrh, stavbu, integraci a testování svého experimentu v době probíhající pandemie. Jak k tomu poznamenal jeden člen týmu: „Nejobtížnější [částí projektu] bylo, že jsme museli pracovat za covidových restrikcí. Někdy jsme se cítili izolovaní, ale nadšení nakonec vše překonalo.“ Další člen týmu k tomu dodává: „Nejlepší aspektem projektu je můj tým. Nadšení, na kterém jsme stavěli, když jsme čelili společně výzvám, bylo nakažlivé.“ Výzvám navzdory je tým OSCAR-QUBE připravený vyslat svůj experiment na ISS.
Start už je na obzoru, ale práce studentů ani zdaleka není v konce. OSCAR-QUBE zůstane na ISS čtyřmi měsíce, kdy bude sbírat a vysílat data, jejichž zpracování zabere opravdu dlouhou dobu.
Pro další aktualizace o programu OSCAR-QUBE můžete navštívit portál programu Orbit Your Thesis!
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).